Kombi çalışıyor kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşıyor ve duruyor

Kombi Çalışıyor Hızlı Isınıp Duruyor

Kombi ilk açtığınızda çalışıyor fakat ısı derecesi aniden yükselipkombi kapanıyor ise bunun bir kaç sebebi olabilir en sık olarak rastladığımız durumlar kombi kalorifer filtresi tıkalı olabilir bu durumda kombi suyu çeviremeyeceğinden kazanındaki su hemen ısınız ve termik atar kombi durur,yine aynı şekilde kombi devir daim pompası bozuk olabilir bazı kombilerde pompa bozuk ise kombi arıza lambası yanar bazılarında ise kombi çalışır fakat hemen ısınıp yine ntc (sensör) yüksek ısı algılar ve kombi durur kombideki su soğuyana kadar yeniden çalıştıramasınız korumaya geçtiği için,petekler tıkalı olduğunda da bu arıza nadir olarak görülmektedir eski kombilerde ise bazılarında otomatik hava alma özelliği yoktur o yüzden kombi havası altından yada pompanın milinden alınması gerekir. Bu tür sorunlarda kombi markasına göre yetkili servis çağırmalısınız yada özel servis olarak bizden de servis talep edebilirsiniz. Ayrıca Petek temizliği sayfasını da inceleyebilirsiniz.

Kombinin Beklemeye Geçip Durmasını Özetle:

 • Kalorifer tesisatının filitresi tıkanmış olabilir
 • Peteklerin temizlenmesi gerekebilir
 • Kombi sikulasyon pompası arızalı olabilir
 • Kalorifer tesisat dağıtım borularında tıkanıklık olabilir

Kombilerin kısa bir süre çalışıp durması 5 ila 10 dakika arasında yeniden kendiliğinden çalışıp tekrar durmasının su dolaşımı ile alakalı bir arıza olduğunu belirtmek isteriz.

3 Comments on Kombi çalışıyor kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşıyor ve duruyor

 1. Faruk Gedik // Ekim 18, 2016 at 8:26 pm // Cevapla

  Eca proteus kombinin banyo ve mutfak sıcak su kullanımı normal şekilde çalışıyor. Fakat kalorifer ısınma problemi var. L3 lambası yanıp sönüyor. L4 yanmıyor. L6 ara sıra yanıyor ve sönüyor. L7 sürekli yanıyor. Kombi yaklaşık 5 dakikada bir 10 saniyelik bir ateşleme yapıyor. Sonrasında tekrar sönüyor. Kombiye yakın olan mutfak petegi ısındı fakat odalar ısıtmıyor. Mutfak petegi kapatildiginda odalar yine ısıtmıyor. Reset tuşuna basiyorum fakat herhangi bir şekilde degisiklik yok. Lütfen acil cevap verin. Sorun nedir nasıl çözülür

  • Merhaba bu konuda sizin yapabileceğiniz pek fazla bir şey yoktur muhtemelen kart arızası görünüyor kombi markanız ile arıza kodlarını gogolede aratırsanız bunun sebeplerini öğrenebilirsiniz yetkili servisten destek alınız.

 2. viessmann vitopend 100 kombi var. belirli bir süre f4 arızası verdi. usta bir kaç ölçüm yaptı. düşük voltajları ölçmedi, arızanın valften olduğuna emin olamadı, merkeze sordu, gaz valfi ile teste alacağız dedi. piyasaya göre çok yüksek para isteyince valfi kendim söktüm ve şirketteki ustalara temizlettim.

   

  şu anda f4 arızası yok ama hem sıcak su, hem de kalorifer çokhızlı bir şekilde 70’li derecelere geliyor. alev kapanıyor, sıcaklık önce hızlı, sonra daha yavaş şekilde 36 dereceye düşüyor ve tekrar çalışıp döngüyü tekrarlıyor. bu cihazın arızası ne olabilir? gerçekten valf mi bozuk, valfe komut gönderen kart mı, yoksa karta komut gönderen başka bir parça mı? yoksa bambaşka bir parça mı arızalı? ev şu an ısınıyor ama konforlu değil.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*