Musluğun soğuk tarafından sıcak su geliyor

Musluğun sıcak soğuk ters

Musluklar dünya standartlarında sağ taraf soğuk su sol taraf sıcak suyu açma olarak belirlenmiştir,mutfak yada banyo bataryasının sağ tarafını açtığınızda yada çevirdiğinizde sıcak su akıyorsa ters bağlanmış demektir eğer bataryanız duvardan bağlantılı ise tadilat kırma işlemi yapmadan bu durumu düzeltemessiniz hoş gerçi bu ciddi bir sorun değildir bunun için kırmaya değmez ama bataryanız ankastre yani tezgah üstü ve ya lavabo üstü bir batarya ise lavabonuzun veya mutfanığınız altında ara musluklara bağlı sprel dediğimiz esnek hortumların yerlerini değiştirerek bu sorunu kolayca çözebilirsibiz.

Yukarıda anlattığımız ile alakası olmayan bir durum yaşıyorsanız yani önceden normal olup birden bire sıcağıda çevirseniz soğuk geliyor soğuk tarafıda açsanız yine soğuk su geliyorsa muhtemelen musluğunuz açkapa dediğimiz mix bataryadır ve bunun içindeki kartuş dağılmıştır böyle bir durumda aç kapa musluk tamiri nasıl yapılır sayfamıza bakarak kartuş değişimini videolu izleyebilirsiniz.

Şimdi kısa bir özel geçelim musluklarda hangi taraf sıcak akar? cevap: standart tesisatta sıcak su sol taraftan çalışır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*