Kategoriler
Petek Yıkama

Petek ve Radyatörleri Nasıl Temizlerim (Eski Yöntem)

Petekleri,Radyatörleri Kendim Temizleyebilirmiyim?

 

 Bu yazımızda  petek ve radyatörleninizi kendi imkanlarınızla nasıl temizleyebileceğiniz anlatılır.Öncelikle kombinizi kapatın banyoda yada balkonda kalerüfer tesisatındaki suyu tahlile etmek için bir vana bulunur vanayı açınız ilk etapta su biraz tanzikli gelecektir su tamamen boşalana kadar bekleyin tesisatta bir tahliye vanası olmayabilir bu durumda uygun bi peteğin (kolidordaki olabilir) alt tapasını sökerek bu işlemi yapmalısınız.Biraz su geleceğinden önleminizi alın.

Petek Temizliğini Kendim Nasıl Yapabilirim?

 

Boşaltma işlemi bittikten sonra kombiye giriş borularında iki adet filitre bulunur vanaların hemen üstünde uygun bir anahtar ile filitrelenin üstündeki tapaları sökünüz filtrenin içindeki süzgeçleri çıkarın çamaşır suyu dolu küçük bir kabın içine atarak diğer işler bitene kadar süzgeçlerdeki kirecin çözülmesini bekleyin.kombi-filtre

Tüm petek radyatör vanalarını alt üst olmak üzere kapatın herangi bir peteği sökmek için petek vana bağlantılarındaki rekorları açınız her iki vanada petekten ayrılınca peteği yukarı kaldırarak konsollardan çıkarın ve direk olarak banyoya taşıyın bu işte iki kişi gerekir.Bonyoya yada yıkamak için uygun yere taşıdığınız peteği önceden bir musluğa takılan hortumla vana deliklerinden tanzikli su verin peteğin diğer ucundan çamur akacaktır bi süre sonra diğer vana bağlantı yerinden su verin sonra peteği tam tersine çevirin aynı işlemi gerçekleştirin.Berrak su akmaya başladığında peteği yerine monte edin ve tek tek tüm peteklerde aynı işlemi yapınız.

Bütün petekleri bu yöntemle temizleyip yerlerine monte edildikten sonra filitrelerin süzgeçlerini en başta çıkarmıştık bunları yerine takınız henüz peteklerın vanalarını açmadık kombiye suyu 2 bar doldurun ve tekrar tahliye vanasını açın bu işlem borulardaki pisliğide atmak içindir.

Peteklerin tüm vanalarını açınız ve kombinin suyunu tekrar 2 bar doldurun ve kapatın ardından herangi bir petekten başlayarak bir düz tornavida ile peteklerin havalarını alın (petek pirjötünden su gelince hava alınmış olur) her bir peteğin havasını aldığınızda kombi suyu eksilmiş olacaktır bu yüzden her petek havası alınmasında kombi suyunu tamamların peteklerin havası alındıktan sonra kalerüfer kullanıma hazırdır. Gerçek anlamda petek nasıl temizlenir diye araştırdığınızda bu şekilde temizlenir. Kombiye ilaç koymak vs gibi işler bir nebze fayda sağlasada bu anlatılan temizliğin yerini kesinlikle tutmaz.

Petekleri Temizlerken Uyarılarımız

  • Bu ugulama eski yıllarda yapılan temizleme yöntemleridir.
  • Anlatıldığı kadar kolay bir iş değildir ne kadar detaylı anlatılsada el becerisi gerektirmektedir
  • İşlemi yaparken boru vana gibi parçaları zorlama esnasında kırarsanız tesisatçı aramak zorunda kalabilir daha fazla masrafa yolaçabilirsiniz zira plastik boruda kırılma meydana gelirse kendininiz onarımını yapamassınız.
  • Petek temizliği nasıl yapılır konusunu anlatan yazımızın  yönelgesi doğrudur fakat yaptığınız bir yalnıştan yada oluşabilecek bir sorundan tamamen kendiniz sorumlusunuz.
  • Tavsiyemiz bu zahmetli yöntemle uğraşmak yerine iyi bir firmadan petekleri sökmeden makina ile temizleme hizmeti almanızdır sayfanın başındaki resme tıklayarak günümüzde makina ile yapılan temizliğin ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

Peteklere Antifiriz İlave Edilirmi?

Bu konuda bir çok farklı bakış açısı vardır kimine göre antifiriz sağlığa zararlı petekler ısındıkça iç atmosferkeki havanın yaşam kalitesini bozduğu öne sürülür antifiriz donmaya,klozyona,kireç ve pas oluşmasına karşı yararlı olduğu kesindir fakat kullanın yada kullanmayın demiyoruz yalnız madem zararlı otomobillerdede kullanılır sonuçta otomobillerinde içini ısıtmak için bir petek kullanılır ve fan peteğe hava üfler sıcaklığı içeri verir o peteğin içinde dolaşan suda antifirizli sudur zararlı ise otomobil mühendisleri neden böyle uygun gördü? bu konuyu araştırmaya aşık bırakıyoruz.

(not.tesisata suyu vermeden önce petekler için koruyucu kimyasal kullanabilirsiniz koruyucu kimyasal temin edemesseniz 2 litre antifiriz kullanabilirsiniz sıvıyı herangi bir petekten yada söktüğünüz büyük filitreden boşaltın)

Geşmiş yılarda petek temizliği anlattığımız bu yöntemle yapılırdı günümüzde petek kombi radyatör temizliği makinalarla ve kimyasal ilaçlarla yapılıyor petekler yerinden sökülmeden zahmetsizce temizleme işi yapılıyor.

Makina ile kimyasallı petek temizliğini için bizden hizmet alabilirsiniz yada herangi bir firmadan hizmet almak istiyorsanız  makina ile kimyasallı petek temizliği sayfalarımızı okuyun fikir ve bilgi edinebilirsiniz

uyarı: petek temizleme esnasında herangi bi kimyasal kullanmayınız özel petek temizleme kimyasalı temin etsenizde durulamak için farklı kimyasal kullanılır kimsayallı temizleme özel makinalar yardımı ile yapılır siz sadece su kullanınız.Yapılan bi yalnışlıktan yada oluşabilecek herangi bi arızadan tamamen kendiniz sorumlusunuz.

Son olarakta yazımızı faydalı bulduysanız beğeni yada paylaşım yaparak bize destek olabilirsiniz

Daha detaylı Bilgi İçin Bulunduğunuz İlçeyi Seçin

Avcılar su tesisatçısı Bağcılar su tesisatçısı Bahçelievler su tesisatçısı
Bakırköy su tesisatçısı Başakşehir su tesisatçısı Bayrampaşa su tesisatçısı
Esenler su tesisatçısı Eyüp su tesisatçısı Gaziosmanpaşa su tesisatçısı
Güngören su tesisatçısı Kağıthane su tesisatçısı Küçükçekmece su tesisatçısı
Sarıyer su tesisatçısı Sultangazi su tesisatçısı Zeytinburnu su tesisatçısı
Ataşehir su tesisatçısı Beykoz su tesisatçısı Kadıköy su tesisatçısı
Ümraniye su tesisatçısı Üsküdar su tesisatçısı Çekmeköy su tesisatçısı
Sancaktepe su tesisatçısı Maltepe su tesisatçısı Beşiktaş su tesisatçısı

“Petek ve Radyatörleri Nasıl Temizlerim (Eski Yöntem)” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir