Peteklerin Bağlantısı Nasıl Olmalıdır?

Burada tamamen kalorifer tesisatının nasıl yapılacağını anlatmayacağız ziyaretçilerimizden gelen yoğun talep üzerine petek bağlantısının nasıl yapılması gerektiğini su tesisatçısı ustalarımızdan birinin kaleme aldığı yazımızı sizinle paylaşıyoruz.

Petek bağlantısı daha iyi ısıtması için bağlantı nasıl olmalı? Üretilen her peteğin giriş ve dönüş olmak üzere iki bağlantı yeri bulunması zorunludur,bir peteğin karşısına geçtiğimiz zaman üst kısımdaki vanadan peteğe sıcak su girişi olur alt vana bağlantısı ise sıcak suyun petekten dolaştıktan sonra tekrar ısınması için kombiye gitmesini sağlar,kombinin karşısına geçtiğimizde en soldaki 25lik boru yani kalın olan boru bütün peteklerde üst vanaya bağlı olmalıdır,en sağdaki kalın boru ise tüm peteklerin alt kısmındaki vanaya bağlanmış olması gerekir,herhangi bir petekte bunun tam tersi bir bağlantı varsa o peteğin yarısı ısınmaz sadece üst kısmı ısınır sözkonusu en uzaktaki petek ise hiç ısınma olmayacaktır.

Peteklerin bağlantısında bir diğer konu ise çok tartışılan çapraz bağlantı ve düz bağlantı meselesidir,düz bağlanmış peteklerde vanaların her ikiside üst üste her ikiside peteğin sağ yada sol kısmında yer alır,çapraz bağlantıda ise eğer vana peteğin sol üst bağlantı yerine koyulmuşsa alttaki vanada sağ alt bağlantı noktasında olur.

Kombiye yakın olan peteklerde yada uzunluğu 80 cm ve altında olan petekler tesisata düz bağlantı ile montaj edilebilirken kombiye çok uzak ve ebatları büyük peteklerin çapraz bağlanmış olması faydalıdır,bunu sebebi çapraz bağlantıda sıcak su peteğin su kanallarında daha iyi dolaşım sağladığı içindir.

Daha detaylı Bilgi İçin Bulunduğunuz İlçeyi Seçin

Avcılar su tesisatçısı Bağcılar su tesisatçısı Bahçelievler su tesisatçısı
Bakırköy su tesisatçısı Başakşehir su tesisatçısı Bayrampaşa su tesisatçısı
Esenler su tesisatçısı Eyüp su tesisatçısı Gaziosmanpaşa su tesisatçısı
Güngören su tesisatçısı Kağıthane su tesisatçısı Küçükçekmece su tesisatçısı
Sarıyer su tesisatçısı Sultangazi su tesisatçısı Zeytinburnu su tesisatçısı
Ataşehir su tesisatçısı Beykoz su tesisatçısı Kadıköy su tesisatçısı
Ümraniye su tesisatçısı Üsküdar su tesisatçısı Çekmeköy su tesisatçısı
Sancaktepe su tesisatçısı Maltepe su tesisatçısı Beşiktaş su tesisatçısı

15 Comments on Peteklerin Bağlantısı Nasıl Olmalıdır?

 1. benim evde petekler üst üste bağlı fakat nedense ısınmıyor çapraz bağlantı yada giriş çıkışları karşılıklı yaparsam faydası olurmu

 2. Slm benim evde petek vanaların sağ ve sol alt kısımda bağlı normal mi sizce

 3. Kombiye en yakin(uzaklık1,5 metre) petek 180 cm ve duz bağlantı yapılmış çapraz bağlantıya gerek varmıdır ayrıca peteklerin üstü ısınıp altının ısınmaması problemi tesisat temizliği ile çözülürmü

 4. Kolay gelsin ustam yeni eve taşındm petekler kombi tesisat herşey yeni bir petek ısınmıyor. Peteğin bağlantısı sol sağ alttan yapılmış fakat sağ alttaki vana sıcak sol alttaki vana soğuk anladığım kadarıyla giriş dönüş ters bağlanmış ve görünen o ki en son petek. Benim sorum sağ altta olan yani sıcak suyun geldiği bağlantıyı sağ üste alsam olurmu yani illa sol üst yada sol alttanmı sıcak su girişini yapmamız gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba eğer peteğe her iki vanada altan bağlanmış ise bu bağlantı türünde ters bağlantı olayı olmaz havasını kontrol ediniz yine aynı şekilde sıcak girişi üstte alırsanız peteğin sağ yada soldan giriş yapması farketmez yeterki sıcak herhangi bir üst köşeden peteğe giriş yapsın

 5. Merhaba ustam, mevcut peteğe (60×60 cm) alt ve üstten sıçak su giriş ve çıkışı var. Uzak köşedeki hava alma ve alttaki kör tapayı sökerek bir Havlu askılık tarzında petek bağladım. Buna paralel bağlama deniyor zannedersem. Seri mi bağlamalıyım. Yani mevcut peteğin geri dönüş vanasına askılıktan gelen tesisatı mı çekmeliyim. Isınmadı havluluk havasını da  aldım yine ısınmadı.

  • Petek tapalarından ilave petek yada havlupan bağlamak pek verimli olmaz en doğrusu havlupanı montaj ettikten sonra kalorifer giriş dönüş borularından ağız alarak hat çekmek olacaktır.

 6. peteğe sıcak su  bağlantısı üstte soğuk su bağlantısı altta mı olmalı ? tersi olursa ne olur.benim peteği temizlettim gene üstü çok ince şerit halinde ısınıyor  alt hiç ısınmıyor.temizleyen usta bağlantı yanlış ondan dedi.sıcak bağlantı  üstte soğul altta olamalı dedi.siz ne dersiniz

 7. Merhaba ustam 25m2 odam var, 1 adet 1.00mt x 60cm lik petek var iki adet farklı yerlerde cam var var olan petek bir camın önünde diğeri boştur. Sorunum tek petek odayı ıstımamaktadır. Tesisat yerden olduğu için kırmakta istemediğim için ikinci  bir petek koymak istesem mevcut petek borularına ek yapabilirmiyim?

  • Yapabilirsiniz ama pek verimli olmaz şöyleki yeni petek için iki uç alacaksınız ama kırma olmaması için esas şap altındaki kalın borudan alamayacaksınız peteğe çıkan ince borulardan uç alınacak mecbur bu seferde boru çapı az gelebilir ama yinede tabi eskiye göre ısı artışı olur.

 8. Merhaba ustam evimde sıva üstü olan tesisatı sıva altına altına aldırdım fakat peteklerimin alt ve üst kısımları arasında çok fazla ısı farkı var. Salonda 3 adet petek var 2 tane 120×60 1 tane 160×60 hepsi sıva altı tek boruyla besleniyor. Tesisatcı sıva altı boruyu kalın mı kullanmıs nasıl anlayabiliriz? Tesisatcımızdan hiç memnun kalmadık arka odadaki 2 peteği de ters baglantı yapmıstı düzelttirdik.

  • Sıva üstü tesisat şap altına döndüğünde normalde daha verimli olması gerekir bu durumda tesisatın döşenmesinde bir hata olabilir ayrıca sıva altı tek boru ile besleniyor yazmışsınız peteklere herzaman çift boru gider.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*