1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 3,67. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Burada tamamen kalorifer tesisatının nasıl yapılacağını anlatmayacağız ziyaretçilerimizden gelen yoğun talep üzerine petek bağlantısının nasıl yapılması gerektiğini su tesisatçısı ustalarımızdan birinin kaleme aldığı yazımızı sizinle paylaşıyoruz.

Petek bağlantısı daha iyi ısıtması için bağlantı nasıl olmalı? Üretilen her peteğin giriş ve dönüş olmak üzere iki bağlantı yeri bulunması zorunludur,bir peteğin karşısına geçtiğimiz zaman üst kısımdaki vanadan peteğe sıcak su girişi olur alt vana bağlantısı ise sıcak suyun petekten dolaştıktan sonra tekrar ısınması için kombiye gitmesini sağlar,kombinin karşısına geçtiğimizde en soldaki 25lik boru yani kalın olan boru bütün peteklerde üst vanaya bağlı olmalıdır,en sağdaki kalın boru ise tüm peteklerin alt kısmındaki vanaya bağlanmış olması gerekir,herhangi bir petekte bunun tam tersi bir bağlantı varsa o peteğin yarısı ısınmaz sadece üst kısmı ısınır sözkonusu en uzaktaki petek ise hiç ısınma olmayacaktır.

Peteklerin bağlantısında bir diğer konu ise çok tartışılan çapraz bağlantı ve düz bağlantı meselesidir,düz bağlanmış peteklerde vanaların her ikiside üst üste her ikiside peteğin sağ yada sol kısmında yer alır,çapraz bağlantıda ise eğer vana peteğin sol üst bağlantı yerine koyulmuşsa alttaki vanada sağ alt bağlantı noktasında olur.

Kombiye yakın olan peteklerde yada uzunluğu 80 cm ve altında olan petekler tesisata düz bağlantı ile montaj edilebilirken kombiye çok uzak ve ebatları büyük peteklerin çapraz bağlanmış olması faydalıdır,bunu sebebi çapraz bağlantıda sıcak su peteğin su kanallarında daha iyi dolaşım sağladığı içindir.

Kalorifer Tesisatı Nasıl Yapılmalı (daha detaylı yazı devamı)

kalorifer tesisatı nasıl yapılır? kalerüfer tesisatı nasıl olmalı? kombi tesisatı nedir? kalerüfer tesisatında en önemli husus su dolaşımının rahat olmasıdır tesisat mümkün oldukça kısa döşenmelidir aynı şekilde tesisatta dirsek olabildiğince az kullanılmalıdır bir dirsek 2 metre boruya eşdeğerdir kombinizin basınçla boruya verdiği su her dirsekte çok az oranlarda suyun gücünü azaltacağı gözardı edilmemelidir. boru çapları önemlidir branşmanlara yani vanalara bağlantı son dirdeğe kadar ana hat borusuyla aynı olmalıdır düşüş sadece vanaya çıkarken yapılır
Kombiniz muhafazalı yerde olmalıdır önü açık yada kabinsiz şekilde balkonda olması kombinin ömrünü

Kalorifer tesisatının döşenmesi

Şap altı döşenen kalorifer tesisatı sıva üstü döşenen tesisata göre daha fazla ısı ve tasaruf sağlar gözle görülür şekilde. Bazen kaşılaştığımız müşterilerimizde sıva altı kalerüfer yaptırırken tedirgin olduklarını görürüz nedeni tesisatta bir sızıntı olursa su kaçağı olursa parkeler fayanslar kırılması gibi haklı olarak endişe duyarlar fakat standartlara uygun kaliteli malzeme ve iyi bi işçilik ömür boyu sorun çıkarmaz kaliteli pprc borular 20 bar basınca dayanıklıdır kombi tesisatınızda maksimum su basıncı 3bar dır . yaptığımız tadilatlarda boru çizilmeleri boru çatlamaları görürüz borunun eklem yerlerinden yanı kaynak yerlerinden meydana gelen sızıntılarla karşılaşırız incelemeye aldığımızda malzeme hammaddesi kalitesiz plastiktir ucuz ve bilinmeyen bi malzemedir kaynak sızıntılarında ise kaynak iyi yapılmamış olur kısacası işçilik ve malzemede hakkı verilerek yapılırsa tesisatta sorun çıkmayacaktır

Bu bilgiler müşterilerimizin usta çağırmadan önce mantık yürütmelerine yardım amaçlıdır.
Kalorifer Tesisatı ve Bizim Tavsiyelerimiz Kalorifer tesisatı çekilirken gidiş ve dönüş boruları peteğin branşman diplerine kadar 3/4 =25mm çapında gitmesi sadece vanaya -braşmana yükselen borular 1/2 = 20mm çapında olabilir. 1000 mm den büyük peteklerde veya en sondaki peteklerin vana bağlantıları çapraz yapılmalıdır. Kalorifer tesisatı mümkünse sıva şap altı yapılmalı kalorifer tesisatı mümkün olduğu kadar kısa mesafeden gitmeli ve gereksiz dirsekler kullanılmamalıdır.
Plastik kaynakların fazla eritilerek daralma yapmamalıdır ayrıca inşaat halindeyken boru içlerine kum vs gitmemeli.

27 Thoughts to “Peteklerin Bağlantısı Nasıl Olmalıdır?”

 1. benim evde petekler üst üste bağlı fakat nedense ısınmıyor çapraz bağlantı yada giriş çıkışları karşılıklı yaparsam faydası olurmu

  1. Kombiye uzak olan peteklerde be 1.30 cm den büyük olan peteklerde faydasını görürsünüz yakın 1m altı peteklerde pek gerek yok.

 2. ali

  Slm benim evde petek vanaların sağ ve sol alt kısımda bağlı normal mi sizce

  1. Normaldir oda bir bağlantı şeklidir.

 3. turgut

  Kombiye en yakin(uzaklık1,5 metre) petek 180 cm ve duz bağlantı yapılmış çapraz bağlantıya gerek varmıdır ayrıca peteklerin üstü ısınıp altının ısınmaması problemi tesisat temizliği ile çözülürmü

 4. Nedim

  Kolay gelsin ustam yeni eve taşındm petekler kombi tesisat herşey yeni bir petek ısınmıyor. Peteğin bağlantısı sol sağ alttan yapılmış fakat sağ alttaki vana sıcak sol alttaki vana soğuk anladığım kadarıyla giriş dönüş ters bağlanmış ve görünen o ki en son petek. Benim sorum sağ altta olan yani sıcak suyun geldiği bağlantıyı sağ üste alsam olurmu yani illa sol üst yada sol alttanmı sıcak su girişini yapmamız gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. umut34

   Merhaba eğer peteğe her iki vanada altan bağlanmış ise bu bağlantı türünde ters bağlantı olayı olmaz havasını kontrol ediniz yine aynı şekilde sıcak girişi üstte alırsanız peteğin sağ yada soldan giriş yapması farketmez yeterki sıcak herhangi bir üst köşeden peteğe giriş yapsın

 5. yusuf

  Merhaba ustam, mevcut peteğe (60×60 cm) alt ve üstten sıçak su giriş ve çıkışı var. Uzak köşedeki hava alma ve alttaki kör tapayı sökerek bir Havlu askılık tarzında petek bağladım. Buna paralel bağlama deniyor zannedersem. Seri mi bağlamalıyım. Yani mevcut peteğin geri dönüş vanasına askılıktan gelen tesisatı mı çekmeliyim. Isınmadı havluluk havasını da  aldım yine ısınmadı.

  1. umut34

   Petek tapalarından ilave petek yada havlupan bağlamak pek verimli olmaz en doğrusu havlupanı montaj ettikten sonra kalorifer giriş dönüş borularından ağız alarak hat çekmek olacaktır.

 6. Orhan

  peteğe sıcak su  bağlantısı üstte soğuk su bağlantısı altta mı olmalı ? tersi olursa ne olur.benim peteği temizlettim gene üstü çok ince şerit halinde ısınıyor  alt hiç ısınmıyor.temizleyen usta bağlantı yanlış ondan dedi.sıcak bağlantı  üstte soğul altta olamalı dedi.siz ne dersiniz

  1. umut34

   Peteğe üst yani giriş vanasından sıcak su girer peteğin alt vanası dönüştür.

 7. serkan kara

  Merhaba ustam 25m2 odam var, 1 adet 1.00mt x 60cm lik petek var iki adet farklı yerlerde cam var var olan petek bir camın önünde diğeri boştur. Sorunum tek petek odayı ıstımamaktadır. Tesisat yerden olduğu için kırmakta istemediğim için ikinci  bir petek koymak istesem mevcut petek borularına ek yapabilirmiyim?

  1. umut34

   Yapabilirsiniz ama pek verimli olmaz şöyleki yeni petek için iki uç alacaksınız ama kırma olmaması için esas şap altındaki kalın borudan alamayacaksınız peteğe çıkan ince borulardan uç alınacak mecbur bu seferde boru çapı az gelebilir ama yinede tabi eskiye göre ısı artışı olur.

 8. Emre

  Merhaba ustam evimde sıva üstü olan tesisatı sıva altına altına aldırdım fakat peteklerimin alt ve üst kısımları arasında çok fazla ısı farkı var. Salonda 3 adet petek var 2 tane 120×60 1 tane 160×60 hepsi sıva altı tek boruyla besleniyor. Tesisatcı sıva altı boruyu kalın mı kullanmıs nasıl anlayabiliriz? Tesisatcımızdan hiç memnun kalmadık arka odadaki 2 peteği de ters baglantı yapmıstı düzelttirdik.

  1. umut34

   Sıva üstü tesisat şap altına döndüğünde normalde daha verimli olması gerekir bu durumda tesisatın döşenmesinde bir hata olabilir ayrıca sıva altı tek boru ile besleniyor yazmışsınız peteklere herzaman çift boru gider.

 9. Usta 36

  Uste selam benim petek bağlantısı ikiside altan su bağlantısı normalmı biri üste biri alttan olursa daha iyi ısıverır diyorlar

 10. Fuat Bitirim

  usta Merhaba . 42 dairelik merkezi ısıtmalı sitede 7 inci katta ikamet ediyorum evde 8 petek var sıcak su girişleri üsten aynı tarafın altından da soğuk su çıkış alınmış bazı petek lerde ısı ile ilgili sorun oluyor hava yok petek ler ise yeni yıkanıp temizlendi tek denemedigim bağlantı şekillerini değiştirme kaldı bana nasıl bir bağlantı yapmamı önerirsin

 11. Ali

  İyi günler kiracıyum evde eski peteklerden bağlı. Adam bunları boyatmış durup dururken deliniyor su damlıyor. Radyatör yapıştırıcısıyla yapıştırdım. Altı üste üstü alta bağladım sıkıntı olr mu?

 12. Nazmi

  Slm.sorunum.Petekleeimin tamaminin ustu isiniyor alti isinmiyor. Sorun kombi demi diye Vailant servisini cagirdim,onlarin yapmis oldugu tespitte kombide bi sorun olmadigini sorunun Ters baglantidan kaynaklandigini soyleyip bu yonde rapor tuttu.Ne yapmam gerekiyor.yardimci olursaniz sevinirim

  1. Mehmet

   Slm nazmi bey.petek bağlantılarınızin üst bağlantıları eğer sıcaksa doğru bağlantı yapılmıştır.
   Kontrol ettiğinizde dediklerim doğru bağlantıyi doğruladıysa,ozaman mutlaka kalorifer tesisat borunuzda tıkanıklık vardır.petek ve tesisatınızı temizletmenizi öneririm.bütün petek giriş ve çıkışlarından bağlantıları söküp,kompresör yardımıyla bölüm bölüm basınçlı hava tutarakta daha kolay temizleyebilirsiniz.ama unutmayin kombi bağlantılarını da sokmelisiniz.

 13. Haydar keskin

  Merhaba. Petekler üst alt olmak üzere bağlı. Fakat yukarıdaki vana ve aşağıdaki aynı ısıda. Peteğin Çankaya yakın üst tarafta işi var diğer tarafları soğuk. Normalde alt vananın tam dolasim olsa ılık olması gerekmez mi? Şimdiden teşekkürler.

 14. merhaba. benim evimde eski peteklerden var yeniliyimi

 15. GÜLÜMŞEN

  Isınmanın kombi ile olduğu, bağlantının kolektörden değil bir petekten sırasıyla diğer peteklere sıcak su geçişiyle olan bir durumda fayda ve zararlar nedir ? Teşekkürler.

 16. ARZU DURAN ÇETİN

  merhabalar;
  benim peteklerd vanalar alt tarafta sağ ve sol taraflardadır.
  peteğin bu şekilde daha iyi ısınacağını söyledir sizce doğrumudur

Leave a Comment