Kategoriler

Petek ve Radyatör Sorunları

BAZI PETEKLER YADA RADYATÖRLER DİĞERLERİNE ORANLA NEDEN AZ ISINIR?

(Petekler neden az ısınıyor? Peteklerden biri yada bir kaçı az ısınıyor. En büyük petek radyatör  ısınmıyor. En sonraki petek iyi ısıtmıyor. Petek yada radyatörlerin alt kısmı soğuk ısınmıyor.Radyatörün altı soğuk odanın birinin peteği neden ısınmıyor) örnek verdiğimiz petek ısınma sorunlarını kendi anlatımlarımızla kısa bilgiler vererek aktarmaya çalışacağız. Petek,kalorifer tesisatı ısı problermleri konusunda bilgi konularını ele alan İstanbul su tesisatı olarak biz bu işin ticaretini  yapıyoruz buna ek olarakta hedefimiz  kalorifer tesisatıyla ilgili şikayetlerinize cevap olabilecek bir bilgi platformu oluşturmak wepte araştırma yaptığınızda sürekli karşınıza reklam bazlı hizmet tanıtan firma olmayıp müşterilerimizin olası sorunlarına yardımcı rehber olarak ön plana çıkmak Çalışmalarımızda olan başarımızı wep üzerindede yardımcı rehber olarak sürdürmektir.

Petek Reglaj Ayarı Hakkında Daha Detaylı Anlatım İçin Tıklayın

Tüm Peteklerin Alt Kısımları Isınmıyor?

Petek yada radyatörlerin ilk yapıldığından bügüne dek üstleri normal ısınıyor fakat altları hiç ısınmıyorsa petek radyatörledeki hava kontrolü yapıldıktan sonra yine sonuç alınamıyor bu durumda sorun % 90 olarak ters bağlantıdan kaynaklanıyor olabilir.  Ters bağlantı olup olmadığını kalorüfer tesisat borularınız sıva üstü yani açıktan çekilmişse şu şekilde anlayabilirsiniz; kombinin karşısına geçin ve altında bulunan 4 adet bağlantı borusundan en soldaki kalın olan yani  3/4 çapındaki plastik boruyu takip ederek tüm peteklerde üst vanaya bağlı olmalıdır bunun aksi ise (Doğalgaz yanlış bağlanmışsa) yani alt vanaya bağlıysa tesisat peteklere ters bağlanmış demektir eğer kalorriper tesisat boruları açıktan sıva üstü çekilmemişse yani tesisatı göremiyorsanız kombi çalışır vaziyette iken petek vanaların her ikisinide  tutun normalde üstteki vana sıcak olmalıdır peteğin alttaki vanası üsttekinde daha sıcaksa petek ters bağlanmış demektir bunu kombiyi ilk çalıştırdığınız anda yaparsanız daha iyi anlayabilirsiniz biz yada herhangi bir tesisatçı çağırarak bağlantının düzeltilmesi gerekir Kalorifer borularınız gömülü olarak döşenmişse bunu sizin tespit etmeniz güç olacaktır teknik destek almalısınız.

Kombiye Uzak Peteklerin Daha İyi Isınmasını Nasıl Sağlayabilirim?

Kombiye uzak ve en sondaki petek-radyatörlerin daha iyi ısınması teknik bir sorun yoksa şu şekilde sağlayabilirsiniz; Reglaj ayarı dediğimiz yöntem şudur, kombiye yakın petekler kombi pompasının devir daiminden en iyi şekilde yararlandığı için fazla ısınır buna istisna ederek en iyi ısınan peteklerin vanaları kısılarak uzaktaki peteklerin biraz daha iyi ısınması sağlanabilir. Tam detaylı reglaj ayarı nasıl yapılır öğrenmek için burayı tıklayın.  Yine gerek duymuyorsanız mutfak yada banyodaki peteklerin vanaları kapatılarak diğer peteklerin biraz daha iyi ısınması mümkündür daha profesyonel bir yöntem dilerseniz her peteğe termostatik vana taktırılarak peteğin istenilen derecede sabit kalması sağlanabilir tesmostatik vana ile oda termostatı aynı şey değildir aynı görevide yapmaz termostatik vanalar her peteğin ne kadar ısınacağına karar verir ve belirlenen ısıya ulaştığında sadece bağlı olduğu peteği durdurur yada çalıştırır,oda termostatı ise sadece bir odadaki ısıyı baz alarak kombiyi kapatıp açar

Petekler (Radyatörler) Eskisi Kadar İyi Isınmıyor

Petek yada radyatörler yıllar geçtikçe eski verimlerini kaybederler her yıl kombiye yapılan bakımlar peteklerin daha iyi ısınmalarında pekte fazla bir faydası olmaz olsada hissedilir derecede bir ısı yükselişi mümkün değildir petek-radyatörlere yönelik bakım ise petek temizliğidir petek temizleme işi eskiden peteklerin sökülüp içlerinin basınçlı su ile yıkanması ile olurdu petek temizleme işine yönelik makinaların ve kimyasalların  çıkmasıyla peteklerin sökülmeden ve etraf kirlenmeden petek temizliği artık yapılıyor. Petek temizleme demişken kış aylarında sektör haline gelmiş bu hizmeti malesef gerektiği koşularda yapmayan kişi ve kurumlarda beraberinde çoğalmıştır adı petek temizleme fakat peteklere pek faydası olmayacak uygulamalara dikkat ediniz petek temizliğinin nasıl yapıldığını bu sayfamızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

“Petek ve Radyatör Sorunları” için 9 yanıt

kombi temizliği yada bakımı peteklerin daha iyi ısınmasını pek fazla arttırmaz peteklerin temizlenmesi gerekir şayet petekler doğru yöntem ile temizlenmiş yinede iyi ısınmıyor ise kombiye yakın olan peteklerin vanalarını kısın

Merhabalar. Evim 3 yıllık ama tesisatın 3. yılında tesisata ilk kez suyu biz bastık ve ilk kez biz kullanıyoruz. Peteklerin su giriş ve çıkışlarının vanaları alttan bağlanmış. Ancak peteklerin hepsinin -havlupan hariç- alt kısımları hususen de alt orta kısımları hiç ısınmıyor. Ters bağlantı diye bir şey olmaz herhalde ancak problem nedir yardımcı olur musunuz. Ev 150 metrekare,havlupan hariç 8,20 petek boyu, kombi 20000 lik DD Nitromix p24. Teşekkür ederim.

kombı yenı baglandı 8 petek ten üç ü ( petek lerın sagı sıcak solu soguk ust tarafı komple sıcak dort e ucu soguk ) arıza var neden dır ltf yardım edın

Ev 1+1 mutfakla salon bir kombi mutfak dolabında. En yakin petek hiç ısınmıyor. Bar 1,5 a yakın. Banyodaki odadaki cok iyi ısınıyor. Sorun nedir acaba

MERHABALAR TOKİ EVLERİNDE OTURUYOEUM.EV KOMBİLİ.AİRFEL MARKA KOMBİMİZ VAR.TÜM PETEKLERİN VANALARI AYNI YÖNDE SAĞ TARAFTA BAĞLAMIŞ.TÜM PETEKELRİN ALTI SOĞUK SADECE ÜSTÜ SICAK.60 DERECE İLE ÇALIŞTIRDIĞIM HALDE EV SOĞUK. PETEKLERİN VANALARINI ÇARPRAZA ÇEVİRTTİRSEM İŞE YARAR MI.

Merhaba ilk olarak peteklerin alt üst vanaları ters bağlanmışmı bu kontrol edilmeli ikinci olarak 1 metre ve 1 metrenin altı peteklerde çapraz bağlantı çok önemli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir