Kategoriler
Petek Yıkama

Reglaj Ayarı

Petek Reglaj Ayarı Nedir

Peteklerde yapılması gereken petek reglaj ayarı nasıl yapılır.

Bu yazımızda yukarıdaki soruları kısa başlıklarla cevaplamaya çalışacağız.

Reglaj Ayarı Nedir?: Ziyareçilerimize alanımızla ilgili olabildiğince bilgi vermeyi amaçlayan wep sitemizde bu yazımızdada reglaj ayarını ele alıyoruz. Öncelikle reglaj ayarı evlerimizdeki tüm peteklerin eşit düzeyde ısınmasını sağlamak için radyatör vanalarına yapılması gereken küçük bir uygulamadır. En sık ısı şikayetleri olan en sonraki peteklerin yada en büyük peteklerin iyi ısınmaması,çok geç ısınması gibi sorunların büyük kısmı reglaj ayarı ile çözülebilir. Şimdi reglaj ayarı nasıl yapılır anlatalım.

Reglaj ayarı
Reglaj ayarı

Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır

Öncelikle kombi  normal ayarda çalıştırılırken ve evdeki tüm peteklerin alt üst vanaları tamamen açık konumda  en iyi ısınan petekle ve en az ısınan petekler sıralı olmak üzere tespit edilmelidir. Zaten siz evinizde hangi peteğin az hangi peteğin çok ısındığını biliyorsunuzdur. İkinci aşamada ise en fazla ısınan peteğin sıcak su giriş vanasını yani peteğin üst vanasını saat yönüne çevirerek tamamen kapatınız. Kapattıntan sonra saat yönünün tersine 1 cm kadar (bir tur değil 1 cm) açınız.

Sıra ikinci en iyi ısınan peteğe geldi onunda yine üst vanasını 2 cm kadar açınız. Bu işlemi tüm peteklere en iyi ısınandan en az ısınana kadar vana açma düzeyini arttırarak yapınız. En son peteğe yani en az ısınan peteğe geldiğinizde sadece onun vanası tamamen açık kalmalıdır bu işlemlerin sonunda durumu gözlemleyin ve vanalarda santimetrik oynamalar yaparak kombinasyonu sağlamanız gerekmektedir reglaj ayarı çok basit bir işlemdir fakat 10 dakikada yapılmaz ısı dengesi sağlanıncaya dek beklenerek ufak ayarlar yapılması gerekir.

Resimdeki reglaj valfi yada geri dönüş vanası diye bilinen petek vanasıdır genelde bu tür vanalar sizin evinizde olmaz fakat varsada bu vanalarda reglajı  ayarlamak için belirtilen kapak sökülür karşımıza çıkan yer alyan yardımı ile çevirerek ayar yapılır (sağ yöne kapanır,sol yöne açılır)

Termostatik Vanalar

Reglaj ayarı biraz uğraş gerektirsede bir defaya mahsus yapılır doğru reglaj ayarı yapılan dairede birde oda termostatı olursa daha konforlu ısı sağlanabilir bunların yanı sıra birde termostatik vanalar vardır bu vanaların üzerinde genelde 1 den 5 e kadar kademe bulunur istediğiniz dereceye ayarlanır aynı zamanda bu vanalarda ayara gerek kalmaz eğer evinizde peteklerinize termostatik vana montajı yaptırmayı düşünüyorsanız peteklerden birinde mutlaka normal vana kalmalıdır örnek verelim evinizde 6 petek varsa 5 tanesine termostatik vana takılır biri aynı vanaları ile kalmalıdır.

Termostatik Vana İle Normal Vanaların Farkı Nedir?: Termostatik vanalar normal vanalardan 3 – 5 kat daha pahalıdır,normal vanalar sürekli petekte sıcak su dolaşımını devam ettirirken termostatik vanalar ise ayarladığınız derecede peteği durdurur oda sıcaklığına göre bağlı olduğu peteğe komut verir bu nedenle tasaruf sağlar ayrıca ısınan peteği termostatik vana kapatınca  diğer peteklerde daha iyi bir ısınma olur ayar gerektirmez.

“Reglaj Ayarı” için 65 yanıt

Dört senedir kombi ile ısınıyorum. Eve kombi taktırdıgım günden beri ısınmayan petegim ve havlu kurutması gereken havlupan ilk defa ısındı ve havlupan havlu kurutmaya başladı Allah sizden razı olsun kardeşim.

Bu reglaj ayarında dönüş vanalarının da aynı turda mı ayarlanması gerekir. Yoksa sadece sıcak su giriş vanasımı REGLAJ vanasıdır.

lütfen cevaplarsanız sevinirim bazı yerlerde reglaj ayarında sıcak su girişi değilde soğuk su çıkışında uygulanması gerektiği evim dublex sadece üstkatta tek oda nın peteği nerdeyse buz gibi alt kat yeterince ısınıyor . peteğin arızalı olup olmadığını kontrol etmek için tüm peteklerin alt ve üst girişlerini kapatıp sadece o peteği açarsam sizce sorun petektemidir değilmidir bulabilirmiyim ?

bütün petekleri kapatıp sadece sorunlu peteği açmak değilde sorunlu petekle bereber bir petek daha açın şayet sorunlu petek yine ısınmıyorsa peteğin bağlantıları ters yapılmış olabilir bunuda petekler soğukken kombiyi açın sorunlu peteğin iki vanalarını avcunuzda tutarak önce alttaki vanamı üstteki vanamı ısınıyor tespit edin şayet alttaki vana önce ısınıyorsa bu peteğin bağlantısı ters demektir iyi günler dilerim.

Bu kadar kısa sürede cevap vereceğinizi tahmin etmemiştim öncelikle çok teşekkür ederim ilginiz için.
evim dublex olduğu için sanırım sadece üst kattaki tek odanın çapraz bağlanmış dediğinizi uyguluycam diğer sorum reglaj ile alakalıydı giriş olan yani sıcak su girişinimi çıkış olan vanayımı 1cm yada yakından uzağa göre açarak gitmemiz gerekiyordu doğal olarak suyun ilk girişi değilde petekten çıkışımı kısılmalı

giriş (üsteki vana) yada çıkış (alttaki vana) bu işin gerçek yönteminde çıkış vanası kısılır giriş vanası sonuna kadar açık kalır lakin bizim yaptığımız pratik uygulamalarda girişin yada dönüşün kısılması aynı sonucu veriyor yani bu fark etmiyor ikinci olarak çapraz bağlantı panel radyatörlerde en doğru bağlantı şeklidir bizim ters bağlantıdan kastımız peteğin çapraz bağlanması değil peteğe gidiş ve dönüş hattının karıştırılmış olmasıdır üstten bağlanması gereken gidiş hattı alta bağlanmışsa birde üst katta olursa hiç ısınmaz yada ılık olur tüm petekleri kapatıp sadece iki peteği açsanız dahi ancak yarısı ısınız alt kısmı yine soğuk kalır (hava yoksa tabi)

Doğalgaz peteklerindeki.vanalardan alttakini mi yoksa ustekini mi açık tutmamiz gerekiyor yoksa ikisinin de mi açık kalmasi lazım yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

Merhabalar bir sorum olacaktı 4+1 evim ve sıfır daire mütahit yaptırırken doğal olarak en ucuzunu yaptırıyor .peteklerimin vanaları alt ve üst diye bağlanmamış sıcak ve soğuk su girişide yani giriş ve çıkışta alt tarafta biri sağ biri sol tarafta bunun bana eksileri dezavantajı nedir kış kapıya dayandı bunun bana zararı olacaksa hemen acilen sıcak su girişlerini üste mi aldırmalıyım

Merhaba bunun size herhangi bir dezavantajı olmayacaktır giriş ve çıkışın alttan bağlanmasıda doğru bir bağlantı şeklidir yalnız işin esasında her iki yarafı alttan bağlanan peteklerin iç yapısı farklıdır müteahir eğer paraler bağlantıya uygun model peteği kullanmışsa çok daha verimli olur normal petek kullanmışsa bile yinede bu bağlantı size sorun çıkarmaz teşekkür ederiz.

Yukarıda anlattığınız reglaj ayarlarını yaptım.. kombiye en yakın petekler ile en uzak petekler iyi sonuç verdi. ancak tam orta seviyede bulunan bir petek ısınmıyor.. kombi ve gerekli su tesisatı geçen yıl yapıldı.yani peteklerim ve kombi daha bir yıllk.. orta daki peteğin havasınıda aldım ama sonuç değişmedi.. kombi basınç ı 1,4 bar.. ayrıca banyodaki havlupan ile ısınmayan petek aynı seviyede birbirine paralel durumda..havlupan ısınmada sorun yok .. havlupanın alt kısmında sağ ve sol da vanalar var. giriş ve çıkış vanaları hangisi bilmediğimden önce bunların ikisinide tamamen kapattım.. doğrumu yanlışmı ???? havlupan ısınmayan peteğimi etkiliyor olabilirmi..değişen bir şey olmadı.. ne yapmalıyım..

havlupanın giriş yada çıkış vanasından birini kapatsanız havlıupan devre dışı kalmış olur yani tek vana ile isyter ayar yapın ister tamamen vanayı kapatın ikisine gerek yok ikinci olarak havlupanı kapattığınız halde yinede petek ısınmıyorsa iki nedeni olabilir birincisi petekte bir tıkanma olabilir ikincisi o peteğin giriş çıkışı ters bağlanmış olabilir

benimde bi sorum olucaktı,reglaj denilen ayarı yakından uzaga dogru peteklerde kaç tur yapıyoruz en sonda kalan 2 peteğim ısınmıyor 2 petegımden biri havlupan kombi derecesi 60 civarında yani üst vanadan mı yapsak daha iyi alt vanadanmı yada 2 sindendemi yapılmalı hem alt vana hem üst vana en sonda kalan peteklerde 2 vanası da açık kalsa bu konuda yardım edebilirseniz sevinirim yoksa peteklerin boylarına göremi açmamız gerekiyor vanaları tam detaylı anlatırsanız memnn olurum

Üst vanalar tamamen açık kalmalı alt vanalar ayarlanmalıdır 2. kombiye en yakın olan petekten kısılmalıdır yalnız tur olarak değil kapalı konuma getirip en yakın peteği sadece 1 cm kadar açmanız gerekir uzak peteklere doğru alt vanalar ufak ayarlarla yükseltilir 3. sadece en uzaktaki petek alt üst açık bırakılmalıdır 4. havlupanlarda su sukilasyanu iç yapısından dolayı peteklere kıyasla daha daha kolaydır bu yüzden havlupanların vanasıda kısık bırakılmalıdır.

Merhabalar.
Bir sorum daha oalcaktı ‘ eca confeo premix ‘ kullanıyorum kombi sadece sıcak su ayarında ve sıcak su ayarında istediğim zaman anında çok süper ısıtıyor hiç kesmiyor . lakin ne zaman kaloriferi devreye alacak olsam ekranda 5 hatası veriyor yani gaz sönme hatası kitapçıkta öyle yazıyor yazı ateşleme yapamıyor bunun nedeni oksijen alıp yanma yapamıyor bu acaba bacanın borunun uzun olması ile alakalımıdır. sürekli bu hatayı alıyorum bir müddet sonra düzeliyor fakat ilk iki üç defa yapması normal karşılanıyor fakat on onbeş defa bu hatayı sürekli yapıyor sıcak su ayarında hiçbir problem yokken kaloriferi yakarken yapması da bir hayli ilginç geldi bana sizce sebebi ne olabilr

iyi günler.benim peteklerde bağlantılar alt ve üst şeklinde değil sağ ve sol olarak yan yana.hangi vanayı kısmam gerekli acaba.

Peteklerimde 2 adet vana var sıcak suyun geldiği vana diğeri soğuk su vanası galiba soğuk su vanası her petekte sonuna kadar açıkmı kalmalı yoksa oda sıcak su vanası gibi Kısıkmı kalmalı teşekkür ler

kolay gelsin,peteklerim eski olduğu için her iki vanada alttan sağlı ve sollu alttan bağlanmış durumda.benim bildiğim sol vana sıcak su sağ vana ise soğuk su.hangi vanadan kısmam gerek.

Öncelikle cevap gecikmesinden dolayı kusura bakmayın,evet bildiğiniz gibi standartında sağlı sollu her ikiside alttan bağlı olan peteklerde giriş vanası soldur lakin tesisat yapılırken giriş sağdanda yapılmış olabilir giriş vanasının tespiti ise şu şekilde yapılabilir petekler soğukken kombiyi açtığınızda her iki vanayıda avcunuzla tutup daha çabuk ısınan vanayı gözlemleyin çabuk ısınan vana giriş yanı sıcak su girişidir kısma ayarı ise tam tersi çıkış vanasından yapınız giriş sonuna kadar açık kalsın teşekkürler.

mrb. benim evim oturma alanı net 100metrekare. kombim buderus gb 062 net petek 8 metre+havlupan kombimi 42 derece de çalıştırıyorum antalyada suan yetiyor. ama havalar sogudugunda petekler kısa kalırmı petek boyu arttırmalımıyım.

Merhabalar basta sunu soykeyeyim cok faydali bir yazi olmus sizi bir sorum olacak 125 m2 evim ve mobil sistem var yani kollektorlu ve 7 tane petek birtane havlu pan var 2 odayı kullanmadigimdab kapali ve 4 tane petek kullaniyorum dogal gaz faturam cok geldi ve servisi cagirdim peteklere reglaj ayari yapicaz dedi yapti yapmadan once gece den sabaha 8 saat te cok soguk havada 4-5 m3 yakiyordu reglajdan sonra 8 saatte gece 8 m3 9 m3 yakmaya basladi yani 1 saatte 1m3 yakmaya basladi gecde gunduzde arayip sordum 12 saat sonra kendini ayarlamsi gerek ve sonra normale doner dedi ne yapmaliyim acaba son katta oturuyorum cati yok mantolu bir ev simdiden tesekkur ederim

Havadan suya ısı pompası ile ısınıyoruz. Sistem dönüş suyu 40 dereceyken tüm odalarımız 22 derece civarı ama salon 18 derece. Odalar 15 m2 radyatörleri 160cm, salon 30 m2 radyatör 140cm 2 adet. Sistemi kuranlar reglaj yapın diyor lakin tüm radyatörler tam açıkken radyatör sıcaklıkları arasında en çok 2 derece fark var yani reglaj yapsamda salon ısısı artmıyor. sistemi kuranları bunu bildirdiğimde “o zaman ısıyı arttırın” diyorlar. Isıyı arttırma maliyet demek… Size sorum şu: sistemi kuranlar salondaki radyatörleri gereğinden kısa kullanmış ve bu hatalarını örtmek için bize ısıyı arttırın diyor olabilirler mi?

Merhaba (ısı yalıtımı iyi bir evin) metrekaresine göre uygun olan kaloride kombi seçilir peteklerinde toplam max metrajı kombi ile alakalıdır.
ortalama 90 ila 130 metrekare bir evi verimli ısıtmak için 20.000 lik (20.000 kcal/h) bir kombi yeterlidir ve bu kombi toplamda 10 metre peteği rahatlıkla ısıtabilir.

Selamın aleyküm petekler de vana yok sadece kombinin altındakiler var reglaj ayarını nasıl yapacağız tesekürler

aleyküm selam bahsettiğiniz kalorifer tesisatı mobil sistem olmalı kombinin altında bir dizi altlı üstlü mini vana bulunan konnektör vardır alt sırada bulunan vanaları yok sayın üst sırada bulunan her bir vana bir peteği açıp kapatır önce kombiye yakın petekleri tespit etmeniz lazım artından bu vanaları kısabilirsiniz aslında mobil sistem kalorifer tesisatında reglaj ayarına pekte gerek yoktur.

Arkadaşlar benim evim 4+1 bundan dolayı evim çok büyük.bu yüzden iki odayı kapatmak istiyorum.kombinin altında sıralı iki çeşit vanalar var.üstte kırmızı alta ise mavi.ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz…TEŞEKKÜRLER….

Merhaba üstte dizili olan kırmızı vanaların her biri bir peteği açar yada kapatır altta dizili olan mavi vanaların her biri ise bir peteğin geri dönüşüdür daha detaylı anlatmak gerekirse üstteki kırmızı vanadan çıkan boru evdeki peteklerin herhangi birine sıcak su gönderir petekten kombinin altına geri dönen boruda işte alttaki mavi vanadan birine bağlıdır.
çözüm: iki odanın peteği kapatılmak istenitorsa sadece üstteki (kırmızı ) kapatılmak istenen peteklerin vanasını bulup kapatmanız yeterli olacaktır kapatmak istediğiniz vananın hangisi olduğunu ancak teker teker kapatıp anlayablrsiniz önce en baştaki kırmızı vanayı kapatıp bekleyin 20 dakika sonra hangi petek soğuduysa o vana o peteğe kumanda eder sonra kapattığınız vanayı geri açıp bir yanındakini kapatıp yine 20 dakika bekleyin istediğiniz peteği bulana kadar bu uygulanabilir.

Merhabalar, evde ki peteklerde açma kapama vanası yok ama ben salondaki petekleri ihtiyaç halinde kullanmayı düşünüyorum. Kullanmayacağım zamanlar petekleri nasıl kapatabilirim. şimdiden teşekkürler.

Peteklerde vana olmaması garip tesisat mobil sistem olabilir bu durumda genellikle kombi altında yada yakın bir yerde konlektör ve içinde bir dizi petek sayısı kadar mini vana vardır bu vanalardan hangisinin kapatmak istediğiniz peteğe ait olduğunu tespit edebilirsiniz mobil sistem değilse konlektör olmaz dolayısıyla hem peteklerde vana yok hemde konlektör vanaları yoksa peteği kapatamazsınız bunun yanı sıra bazı peteklerde gizli vana kullanılır peteğin vana olması gereken yerde yuvarlak metal bir kapak bulunur elinizle yada pense ile bu kapak sola çevirilerek sökülür ve karşınıda aliyanla çevrilmesi gereken bir vida çıkar bunu uygun aliyan ile sağa doğru çevirerek peteği kapatmış olursunuz önerilerimiz bukadar umarım yardımı dokunur esen kalın…

merhabalar kolay gelsin. Termostatik vanalarda reglaj ayarına gerek yok. Doğrumu anladım. Bir de hava alırken alttaki vanayı kapattığım zaman daha çabuk su geliyor doğru bir yöntemmi.

Merhaba termostat vanalarda reglaj yapmaya gerek yoktur hava alma yöntemi doğrudur yalnız havlupan vanasını mümkün mertebe kısık kullanmanız daha iyi sonuç verir.

biz daha yeni kömürlü kalorifer taktırdık termodinamiğin bütün peteklerimde termostatik vana var servis yakmaya gelice en fazla 4 tane olöası gerek dedi gerisini söktürün dedi petekleri takan kişi sökmedi bugün ilk defa yaktık ilk 2 saat hiç bişe yoktu sonra ekra gelip gifiyo pompadan ses geldi düğmelerede basılmıyo acaba vanoları cıkarmadık dıyemi oluyo

biz daha yeni kömürlü kalorifer taktırdık termodinamiğin bütün peteklerimde termostatik vana var servis yakmaya gelice en fazla 4 tane olöası gerek dedi gerisini söktürün dedi petekleri takan kişi sökmedi bugün ilk defa yaktık ilk 2 saat hiç bişe yoktu sonra ekra gelip gidiyoo pompadan ses geldi düğmelerede basılmıyo acaba vanoları cıkarmadık dıyemi oluyo söktürmezseniz pompanız patlar dedi doğrumu

Merhaba hüseyin bey kömürlü veya kombili kalorifer peteklerinde peteklerin hepsinde termostatik vana takılması servisin dediği gibi doğru değildir kabaca bir hesap yapacak olursak 6 petekli bir dairede 2 peteğin normal vana olması gerekir en kötü ihtimalde 1 peteğin kesinlikle normal vana ile bağlı olması ve sürekli açık olması gerekir pompa patlama olayı olmaz lakin pompa ömrü kısa olur.

Merhaba yardımcı olmanız umuduyla yazdım.evim yeni ilk defa kombi yaktık peteklerin üst kısmı ısınıyor fakat alt kısmı üste nazaran daha ilik oluyor havalarını aldım birz fark etti ama uzaktaki yine ayni.ayrıca banyo yaparken birden bar suyu azaldı simdiden tskler

Peteklerim de vanalar iki tarafta da ve aşağıda. Hangisi soğuk su hangisi sıcak su nasıl anlarım? Reglaj ayarı yaparken her 2 vana içinde aynı işlemi uyguladım. Soğuk su vanasını tamamen açmamın daha mantıklı olacağını düşünüyorum o nedenle soruyorum. Teşekkürler.

sadece tek bir vanadan uygulanması gerekir vananın biri sonuna kadar açık kalmalıdır gidiş yada dönüş vanası bu okadar önemli değil ama (sıcak) giriş vanasını öğrenmek istiyorsanız kalorifer soğukken açtığınızda hangi vananın gövdesi daha önce ısınırsa o giriş (sıcak) vanasıdır.

Merhaba,reglaj ayarını anladım teşekkür ederim,yalnız evimdeki peteklerin bazılarında her iki vana alt tarafta,hangisinden regla ayarı yapacağımı bilemedim?

Merhaba hangi vanadan yaptığınız pek önemli değil vanalardan biri sonuna kadar açık kalmalı diğeri ile kısma ayarını yapabilirsiniz.

Merhaba öncelikle bilgilendirdiginiz için teşekkürler 2 katlı bir evim var 1. Kat ısınıyor 2. kat fazla isinmiyor.Her iki katın giriş ve çıkış vanaları ayrı 1. Katın donus vanasini yarım yapsam devirdaim pompasına zararı olur mu şuan o şekilde duruyor her iki katta aynı ısıya erişiyor.termopan 40000 katı yakıtlı kat kaloriferi var daireler 100 metrekare

4 dairelik evimizin kömürle çalışan kalorifer sistemi var.3 daire nin peteklerinin tamamı ısınırken diğer dairenin iki odasının petekleri ısınmıyor yardımcı olursanız

sevinirim

 

 

 

Bu sorun sonradanmı vardı daha önce hepsi iyi ısınıyormuydu biraz daha açıklanırsa cevap verebiliriz.

peteklerde vana yok bütün odalar aynı ısı ayarıı ile ısınıyor. bir odanın vanasını kısmak istiyorum nasıl yapabilirim.  evde bir vana bölmesi var üstte kırmızı vana 7 tane allta mavi vana 7 tane var bunlardan mı kısılır sıcaklık ayarı

altaki mavi vanaların her biri bir peteği kapatır yada açar kaç adet petek var ise o kadar mavi vana bulunur vanaların hangi petekleri kapattığını önce tespit edin ve en iyi ısınanları kısın kırmızı vanalar ellenmeyecek sadece mavi vanalardan ayar yapılması gerekir.

Slm iyi akşamlar
Benim sorunumda mahmutakdağın ki gibi 2 katlı evim var 1. kat çok ısınıyor hadda vadanaları kısık olduğu halde, ama 2. kat ısınmıyor. her iki katında giriş çıkış vanaları ayrı 2. katın ısınması için ne yapmam gerekiyor mahmut beyinki gibi 1. katın dönüş vanasını kıssam faydası olur mu?

Kalorifer ana kolon hatları ayrı ayrı ise birinci katın dönüşünü kısabilirsiniz. tesisatı göremediğimiz için net bişey diyemiyoruz. birinci kata ve ikinci kata ayrı ayrı kumanda eden vana var ise birinci katın vanası kısılırsa üst kat daha iyi ısınır eğer buda çözüm olmas ise kombiye ilave pompa gerekebilir.

Bahsedilen gibi reglaj ayarı yaptım ısınmayan hattım ısınmaya başladı hatta üzerindeki termostatik vana kapalı konumda bile el deymeyecekmiş gibi yanıyor ancak reglaj yaptığım diğer peteklerin üsütü sıcak yarıdan altı soğuk olmaya başladı. Sorun ne olabilir?

Merhaba ,

Oncelikle verdiginiz faydali bilgi icin tesekkurler.. 2. Katta reglaj ayari yapmadan once; 12 petekten 4’u hic yanmiyor , 2’sininde alt kismi yanmiyordu.Reglaj ayarindan sonra hepsi yanmaya basladi fakat bir sure sonra daha once hic yanmayan 2 petegin alt kismi tekrar yanmamaya basladi. Sebebi ne olabilir, nasil bir cozumu vardir?

 

Tesekkurler.

Merhabalar yoğunluktan dolayı geç cevap verebiliyoruz, reglaj ayarından sonra bir kaç gün iyi ısınıp daha sonra eski haline dönmesi bu durumda ayar yapmadan önce o peteklerde su dolaşımı dolayısı ile zayıftır vana ayarından sonra ısınmayan peteklerde daha iyi su dolaşıp ısı yükselmesi olmuş fakat bu seferde peteklerin içindeki oturan kurum kombi alt filtresini büyük bir ihtimal tıkamıştır bu yüzden eski haline döner, kesin çözüm için petek temizliği gerekir yada en azından kombi alt filitresini temizleyin.

Selamun aleykum ustam ben konya da 8katli bir apartmanin gorevlisiyim sorum soyle olacak bizim buranin isinma sistemi merkezi kömürden dogalgaza dondurulmus sistemdir gecen sene pay olcer takildi her daireye fakat son kattaki bir vatandaşın banyosu İsinmiyor borularda sicaklik var havasida aliniyor olmasina ragmen buz gibi acaba bu ters baglantimidir yoksa petegin ucunda tikaniklikmi vardir birde bu pay olcer hakkinda bilgi verirseniz sevinirim simdiden tsk ederim

iyi günler, merkezi sistemli bir sitede oturuyorum, mutahit evin içerisindeki peteklerde termostatik vana kullanmış yalnız alt vana ayarlanabilir bir vana olduğundan evde oturanlar bu vanaları kapatarak tek bir odada yaşıyorlar. buda üst ve alt dairenin ıı kaybına sebep oluyor. enerji verimliliği kanununda 2 konumunda sabitlemeniz gerekiyor dememe rağmen umursamıyorlar. alt vanaları değiştirip insanların bu petekleri kapatmaması için malzeme önerebilirmisiniz. veya başka seçenekler sunabilirmisiniz.

Eğer petek vanasının kapatılmamasını istiyorsanız var olan vanayı petek dönüş vanası ile değiştirebilirsiniz,yine bit tessiatçı çağırarak var olan vananın içini boşalttırabilirsiniz bu şekilde vana kapatılmak istensede kapanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir