Kategoriler

Tesisat Sorunları ve Pratik Bilgiler

Yaşadığınız Tesisat Sorununu Aşağıdan Şeçiniz

Evde Su Borusu Aniden Patlarsa?
Borular Neden Terleme Yapar Nasıl Önlenir
Pvc Pimaş Boru İzolasyonu Nasıl Yapılır
Donan Su Tesisat Boru Nasıl Açılır
Tesisat Fazla Su Basınç Sorunu Nasıl Çözülür?
Evde Su Borusu Aniden Patlarsa?Genelde evlerimizde su patlama olasılığı en fazla olan tesisat elemanları fleks bağlantı hortumlarıdır,bu hortumlar çelik örgülü tezgah üstü bataryalarda ve klozet ara bağlantılarında kullanılır peki gecenin bir vaktinde mutfak dolabının altıdaki esnek boru patladı ana su vanasıda suyu tam kesmiyor su tesisatçısıda bulma imkanı yok ne yapılabilir? Bu durumda yapılması gereken hortumu patlayan yerinden keserek sağlam kısmı katlamanızdır tıpkı hortumu elinizle kırar gibi yaparak koli bandı yada benzeri sağlam bir bant ile katlı halde kalmasını sağlayın böylece tesisatçı gelene kadar su akıntısını önlemiş olursunuz eğer hortum katlanacak kadar uzun ise yani katlayabilme payı var ise hortumu patlak olan yerden kesmenize gerek yoktur çelik örgülü bağlantı hortumunu kesmek için pense,yada yankeski kullanılabilir bunlar yoksa sağlam bir kumaş makası ile zorda olsa çelik örgü kesilebilir.
Evde Su Borusu Aniden Patlarsa?
Herzaman kendi menfaatlerimizi ikinci plana atıp önce insanlara yardımcı olmak dedik sizlere daha faydalı olabilmek daha fazla bilgiler sunabilmemiz için bizi sosyal kanallarda beğenerek yada paylaşarak destek olabilirsiniz.

Borular Neden Terleme Yapar Nasıl ÖnlenirDemir boru yada plastik borularda bazen dış yüzeylerinde terleme olduğunu hatta görürsünüz genellikle kışın klozetinizin seramik su depolarıda terler yere damlama yapar,bunun sebebi kış aylarında boru içerisindeki suyun evinizin ortam sıcaklığından soğuk olmasından kaynaklarır binada her su kullanımında şebekeden borulara yeniden gelen su çok soğuk olduğundan dış yüzetlerinde terleme oluşturur bu tür sorunlarda ise tek yapabileceğiniz boru izolasyonu için kılıflar vardır bunları kullanabilirsiniz.
Borular Neden Terleme Yapar Nasıl Önlenir
Pvc Pimaş Boru İzolasyonu Nasıl YapılırPvc pimaş borularda izalasyon yapma düşüncesi genelde boru içindeki su sesinden rahatsız olduğunuzda aklınıza gelebilir,öncelikle kolon yada köşelerden açıkta inen pvc boruları binanın yapım aşamasında düşünülürse ses geçirmeyen pvc borular vardır bunları kullanabilirsiniz bir kaç üreticinin sayfasını incelemeniz için paylaşmak istedik.
http://www.hakan.com.tr/urun/14/silenta-premium-sessiz-atik-su-boru-ve-ek-parcalari
http://www.firat.com/pvc-boru-atik-su-sistemleri/pvc-residence-power-pipe-atik-su-sistemleri
Yukarıdaki örnek verdiğimiz bağlantıları tarayıcınıza kopyalayarak ürünler hakkında teknik bilgi edinebilirsiniz.
Pvc Pimaş Boru İzolasyonu Nasıl Yapılır
Yukarıda sadece 2 firmanın bu konuda ürettiği malzemelerin açıklamaları vardır bunlara benzer bir çok firmada bu tür ürünleri üretmektedir googlede ses geçirmeyen pvc pimaş boru araması yaparak tüm işletmeleri inceleyebilirsiniz.
Zaten hali hazırda yapılmış ve açıkta kalan pvc borularda ise sesi önlemek için farklı izalosyon malzemeleri vardır görsel aramaları incelemek için şu bağlantıya göz atabilirsiniz pvc boru izalasyon malzemeleri bunun dışında boruları cam yünü ile kaplarsanız ses sorununu çözmüş olacaksınız cam yünü resimlerine buradan bakabilirsiniz.
Donan Su Tesisat Boru Nasıl AçılırDonan Su Tesisatı Boruları Nasıl Açılır
Yandaki resim Konyanın bir ilçesinde vatandaş kışın donmuş su borusunu açıyor yöntemi kendisi bulmuş bir kanalın haberlerine konu olmuş bizde belki faydası olur diye haberden resim karesi alıp nasıl yaptığını anlatalım düdüklü tencereye basınca dayanıklı bir hortum bağlanmış,hortumun diğer ucuda musluk açık konumda iken musluğa bağlanmış,ve yaklaşık 1 saat gibi bir zamante donan su tesisatı borularını açmayı başarmış pekte bir tehlikesi olmayan bir iş gibi.
Donan Su Tesisat Boru Nasıl Açılır
Kışın soğuktan donan borular nasıl açılır
Donan su tesisatını açmanın yolları nelerdir
Soğuktan donan su borularını açma
Demir tesisat borusu donmu nasıl açılır
Plastik tesisat borularını açma
Kışın Boruların Donmaması İçin Alınacak Önlemler
Plastik yada demir borular sert iklimi olan yerlerde mümkünse toprak altında yada duvar içinde döşenmeli dış ortam yada rüzgara maruz bırakılmamalıdır.Su boruları eğer zemin dışında yada duvar üzerinde açıktan döşenmiş ise mutlaka boru izolasyon kılıfı dediğimiz malzeme ile kaplanmalıdır.Musluğun iplik halinde su akacak şekilde bırakılması boru içinde suyun hareket halinde olmasını sağlar ve donmanın süresi böyle yaparakta uzatılabilir.
Tesisat Fazla Su Basınç Sorunu Nasıl Çözülür?İski şebeke suyu sabit basınç değerinde olsada bazı bölgelerde değişiklik gösterebilmektedir, bu durumda yüksek basınçtan dolayı kombi ve su armatürlerinizde zaman zaman sorunlar yaşayabilirsiniz.
Tesisat Fazla Su Basınç Sorunu Nasıl Çözülür?
Suyunuzun basıncını azaltmak yada istediğiniz basınçta sabit kalması için daire su saatinize bir su tesisatçısı bularak basınç düşürücü montajı yaptırmanız gerekir,basın düşürücü valf su saati kısmında yer var ise çıkış vanasından sonra konulur fakat basınç düşürücü valfi montaj edecek alan yok ise çıkış vanası sökülerek yerine basınç düşürücü vana takılır.BASINÇ DÜŞÜRÜCÜSÜ MONTAJ SERVİSİ

Basınç düşürücü vanalar yapıları itibarı ile şebeke su basıncını sabit değerde tutmaya yararlar.Piyasada kullanım alanlarına göre farklı marka ve modelde bulunur.Kullanım sebebi yüksek basınçtan dolayı zarar görebilecek tesisat elemanları,kombi,şofben,termosifon,musluk-su armatürlerini korumak içindir.Basıncın sürekli değiştiği yada su basıncının normalinden yüksek olduğu bölgelerde mutlaka kullanılmasını öneriyoruz.Basın düşürücüsü genellikle daire su sayacının olduğu yere ve tesisatçılar tarafından montajı yapılır.

  • Basınç düşürücü yeri hazırlama ve montaj servisi
  • Basınç düşürücüsü arıza ve değişimi
  • Musluk flseks boruları sürekli patlıyor

Basınç Düşürücü Vana Montajı

Basınç düşürücü regulatör genelde su sayacının çıkışına montaj edilir. Sayaç çıkış vanasından sonra su saati kabininde montaj alanı imkanı varsa vanadan sonra boru kesilerek araya uygun aparatlar ile monte edlir. Eğer montaj alanı yok ise çıkış vanası sökülüp bu vana terine basınç düşürücü takılır. Basın ayarı nasıl yapılır? montajı yapıldıktan sonra fabrika ürüne zaten uygun olan basıncı ayarlayarak piyasaya sürmüştür. Siz basıncı daha azaltmak yada yükseltmek isterseniz malzemenin üzerinde plastik kapatı çıkarıp uygun alian alyan anahtar ile ayar yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir